Opublikowany przez: monika.g 2016-09-20 17:32:53
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com, Flickr Johannes Jander @ Gonadotropina kosmówkowa
Miesiączka się nie pojawiła, więc pierwsze co robisz to domowy test ciążowy. Wykrywa on podwyższony poziom hormonu HCG. Gdy wynik testu jest dodatni, a Ty nadal w to nie wierzysz pewność da ci test beta HCG z krwi. Nie tylko wykrywa on podwyższony poziom tego hormonu, ale również określa jego dokładny stan.
Gonadotropina kosmówkowa to hormon wydzielany przez kosmówkę łożyska po zagnieżdżeniu się w niej zarodka. Jego poziom podwyższa się już kilka dni po zapłodnieniu i znacznie wzrasta po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Hormon w skrócie nazywany HCG (human chorionic gonadotropin) składa się z dwóch podjednostek: alfa i beta. Alfa jest wspólna dla HCG, TSH i LH, natomiast beta charakterystyczna wyłącznie dla HCG. Z tego powodu przy podejrzeniu ciąży robione są testy beta HCG, wykrywające obie jednostki, ze szczególnym uwzględnieniem beta. Hormon ten utrzymuje ciążę i wpływa na rozwój płodu.
Gonadotropina kosmówkowa stymuluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Jej poziom znacznie wzrasta po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, więc ok. 6-12 dni od owulacji. W tym czasie można już wykryć hormon HCG w moczu za pomocą testów ciążowych dostępnych w aptece czy drogerii. Test najlepiej wykonać ok. 10-12 dnia po owulacji. Ilość HCG stale wzrasta i podwaja się co 2 do 3 dni (np. w 3 tygodniu może mieć do 50 mIU/ml, w 4 tygodniu ok. 426 mIU/ml, a w 5 tygodniu już nawet do 7,340 mIU/ml). Maksymalny poziom osiąga około 7-12 tygodnia ciąży i pozostaje podwyższony (ale może nieco spadać) aż do końca ciąży i ok. 3 tygodnie po porodzie.
Hormon stymuluje pracę rozwijającej się przysadki mózgowej płodu i zwiększa ilość hormonów tarczycy. U chłopców pobudza również jądra do produkcji testosteronu. W organizmie matki gonadotropina hamuje układ odpornościowy, dzięki czemu płód nie jest przez niego zwalczany. Wpływa również na skład substancji odżywczych dostarczanych do dziecka, reguluje je tak, aby płód otrzymywał ich wystarczającą ilość do prawidłowego rozwoju.
U kobiet nie będących w ciąży oraz zdrowych mężczyzn poziom HCG we krwi wynosi mniej niż 5,0 mIU/ml. Jeśli w przypadku tych osób jest on znacznie podwyższony może być objawem raka jąder lub jajników, a także innych typów raka – żołądka, trzustki, jelita grubego, wątroby lub płuc. Komórki nowotworowe powodują wytwarzanie tego hormonu i w takim przypadku staje się on markerem nowotworowym.
Nieprawidłowy, czyli za niski poziom lub zbyt słaby wzrost stężenia hormonu HCG u kobiety ciężarnej może pojawić się w takich przypadkach, jak ciąża pozamaciczna, ryzyko poronienia, niewydolność łożyska lub obumarcie płodu albo mniejszy stopień zaawansowania ciąży, niż było to obliczane. Nietypowe obniżanie poziomu HCG w ciąży może oznaczać duże prawdopodobieństwo poronienia. Jest to jednak bardzo rzadka sytuacja. Zbyt wysoki poziom gonadotropiny może wskazywać na ciążę bliźniaczą.
Hormon HCG brany jest również pod uwagę w badaniach przesiewowych mających na celu wykrywanie wad wrodzonych u dziecka. Na jego podstawie oraz wieku matki i innych czynników stwierdzane jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka m. in. zespołu Downa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.09.21 23:20
TEST WYSZEŁ MI POZYTYWNIE PO 4 DNIACH, KIEDY POWINNA POJAWIĆ SIE MIESIĄCZKA!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.